(ВИДЕО) Најопасниот остров на светот! Посетите се строго ограничени, а без водич може да ви преостане само 1 час живот
Бразилскиот остров Илја да Кајмада Гранде (Ilha da queimada grande) се протега на околу 430 квадратни метри и е дом на повеќе од 4.000 најотровни змии на светот. Според пресметките, на секој квадратен метар има по една од нив. По боја се златно-жолти, а нивата должина може да достигне... Повеќе
Зошто се вели – „Жолт печат“? Поим што го користиме сите, но малкумина знаат како настанал. За сѐ е виновно едно „момче“!
Тоа е термин што е толку востановен денес што всушност би било доста тешко да се направи негова дефиниција. „Жолт печат“ е израз што се однесува на весници (но и сите медиуми) кои приоѓаат кон сензационализам со цел да продадат што повеќе копии. Овие весници честопати манипулираат со податоци,... Повеќе
(ВИДЕО) Антички Рим вратен во живот! Неверојатна виртуелна реконструкција на „Вечниот град“ од времето на императорите
Рим е едно од најзагадочните места во Европа, познат како „Вечниот град“ поради својата античка историја и длабоката улога во обликувањето не само на италијанската историја, туку и пошироко. Срцето на некогашната моќна Римска империја сè уште привлекува милиони посетители годишно кои ги обиколуваат урнатините од некогашните грандиозни палати,... Повеќе
За првпат научно објаснето мистериозното „квантно сетило“ за ориентација на птиците
Гледањето на нашиот свет низ очите на птица преселница би било восхитувачко искуство. Научниците одамна веруваат дека нешто „посебно“ во нивниот систем им овозможува да го „видат“ магнетното поле на нашата планета. Трик на природата што им помага прецизно да се движат на огромни растојанија. Конечно, за првпат досега,... Повеќе
Истражување, младенчињата на Мегалодонот меѓусебе се јаделе уште во телото на мајката!
Мегалодон, најголемиот вид ајкула што некогаш постоел во историјата на Земјата, веројатно имал некаков грозоморен метод за почеток на животот, сметаат научниците. Според новото истражување, младенчињата од ајкулата Мегалодон (Otodus megalodon), кои кога се раѓаат се поголеми од возрасен човек, сугерира дека тие се раѓаат живи и оти во... Повеќе
По 40 години китовите се вратија во северните мориња
Мрачната историја на китоловството довела многу видови до работ на истребување, дури и во оддалечените води на Северниот и Јужниот Пол. Само околу Антарктикот биле убиени над 1,3 милиони китови за само 70 години. Оваа индустриска жетва целосно уништила многу популации на големи китови во Јужниот Океан. Но, скоро... Повеќе
Истражување: Делови од дождовните шуми на Амазон би можело да исчезнат до 2026 година!
Фатени помеѓу рапидното проширување на употребата на ресурсите, но и пожарите што ги поттикнуваат климатските промени, иднината на дождовната шума во Амазон и зачудувачката низа животи кои живеат  во нив, се сериозно загрозени. Во новиот извештај за Животна средина: Наука и политика за одржлив развој, геологот Роберт Туви Вокер од... Повеќе
Во 1110 година Месечината исчезнала од небото! Конечно знаеме зошто
Пред скоро еден милениум, се случил голем пресврт во атмосферата на Земјата: огромен облак од честички богати со сулфур се појавил во стратосферата, затемнувајќи го небото со месеци или дури со години, пред на крајот да падне на површината на нашата планета. Знаеме дека овој настан навистина се случил... Повеќе
Британски тим развива нов вид третман за превенција од ковид-19
Научниците во Велика Британија штотуку ги регрутираа првите учесници кои ќе бидат дел од новата долготрајна студија за антитела против коронавирусот. Ако третманот е ефикасен, тој може да им даде заштита на оние кои веќе биле изложени на вирусот САРС-КоВ-2. „Знаеме дека комбинација на антитела може да го неутрализира... Повеќе
Може да спаси живот! Дали знаете зошто некои пенкала имаат отвор на капачето?
Обично науката е поврзана со големите мисли и идеи што го оптиваруваат разумот. Како на пример онаа  дека нашиот Универзум можеби е огромен холограм или дека ние всушност откривме гравитациони бранови од судири на неутронски ѕвезди. Или дека можеби всушност немаме толку слободна волја како што мислиме … Тоа... Повеќе
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.