(ВИДЕО) Антички Рим вратен во живот! Неверојатна виртуелна реконструкција на „Вечниот град“ од времето на императорите
Рим е едно од најзагадочните места во Европа, познат како „Вечниот град“ поради својата античка историја и длабоката улога во обликувањето не само на италијанската историја, туку и пошироко. Срцето на некогашната моќна Римска империја сè уште привлекува милиони посетители годишно кои ги обиколуваат урнатините од некогашните грандиозни палати,... Read more
Дали ги знаете загрозените животни?
Светот е преполн со многу луѓе. Тие градат нов градови и патишта и за таа цел ги сечат шумите и ги сушат мочуриштата каде што живеат животните. Копното, воздухот и водата се загадуваат. Многу животни тешко можат да ги преживеат овие промени. На некои од нив, дури им се... Read more
Човекот кој ги измисли Copy и Paste
Лари Теслер, Американец роден 1945 година во Бронкс, Њујорк, е изумителот на две меѓу најдобрите функциии за компјутерите, телефоните и други мобилни уреди кои ги користиме денес. Како компјутерски научник, работел на опциите за интеракција помеѓу човекот и компјутерите за време на целата негова кариера, која трае и денес,... Read more
Дали рибите може да се препознаат во огледало?
Една неодамнешна студија спроведена од страна на тим на научници од јапонскиот универзитет Осака и германскиот институт Макс Планк го разубедија нашето неодамнешно познавање на когнитивните способности на рибите. Имено, препознавањето на својот лик во огледалото е нешто што во животинскиот свет само цицачите и птиците го можат. Сепак, малите риби чистачи... Read more
(ВИДЕО) Зошто езерото Хилиер во Австралија има розова боја?
Понекогаш за да добиеме одговор на прашањата за природата треба да се потсетиме колку нашата планета е необична. Соленото езеро Хилиер кое се наоѓа на островот Мидл на западот во Австралија не е единственото розово езеро на светот, но секако најдолго го задржа вниманието на научниците. Иако појавата на розова боја... Read more
(ВИДЕО) Најопасната играчка на светот, нуклеарен сет со ураниум!
Една од најконтроверзните и најопасни играчки досега, “Atomic Energy Lab Kit”, овозможувала на децата да експериментираат со ураниум. Иако била едукативна, оваа играчка истовремено била и радиоактивна. За среќа, била во продажба само неколку години. Темата за атомската енергија кон средината на 20 век доживувала вистински „бум“. Споменатата компанија... Read more
Што е Американски јагуар?
Станува збор за голема мачка од родот пантери. Ова е единственото животно од родот пантери кое живее во Америка. Јагуарот е трета најголема мачка, зад тигарот и лавот, и најголема и најмоќна мачка во западната хемисфера. Денешната распространетост на јагуарот се протега од Мексико преку поголемиот дел на Средна... Read more
Стаклената плажа во Калифорнија
Во раниот 20 век, жителите на месноста Форт Браг (Fort Bragg), во американската сојузна држава, Калифорнија, редовно сметот и остатоците од празни стаклени амбалажи ги фрлале од блиската висока карпа кон една обрасната и напуштена плажа. Кога сметот ќе се насоберел, луѓето ја палеле депонијата и повторно ја полнеле... Read more
БАКНЕЖ од Мајката природа; Необична билка со „ЧОВЕЧКИ УСНИ“
Познато и како „Усните на Мик Џегер“, растението со латинско име Psychotria elata, е цвеќе коешто расте во тропските предели на Американскиот континент. Иако за него не се знае многу, за кратко време стана мошне популарно поради неговиот необичен изглед што многу потсеќа на човечки усни. Psychotria elata претежно... Read more
ФОТО: Селото на ПОПАЈ МОРНАРОТ навистина постои, на Малта
Селото на Попај Морнарот, познато уште и како Свитхевен, е забавен парк на Малта, уреден според легендарниот цртан филм. Селото првобитно не било наменето да служи за оваа цел, туку било изградено за потребите за снимање на филмот – Попај (1980). На локацијата се изградени повеќе од 20 дрвени... Read more
Наш избор:
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.