Кој ги вовел црвениот и жолтиот картон во фудбалот?
Кенет Џорџ Астон, пред скоро половина век го смислил правилото на жолт и црвен картон во фудбалот. Во почетокот на ‘60 – ттите години тој бил еден од најпризнаените англиски судии кој судел на светските првенства. Во 1966, после мечот помеѓу Англија и Аргентина, тој дошол на идеја да... Повеќе
КОКА КОЛА порано се правела со кокаин!?
Најпопуларниот безалкохолен пијалок на светот, Кока Кола, во својот оригинален рецепт, меѓудругото, содржел и кокаин и алкохол. Рецептот се чува и денес, а во него е наведено дека во пијалокот, покрај останатите ароматични состојки, треба да се стави и: – листови од растението кока (Erythroxylon coca) – кора од... Повеќе
ХИПНОЗА; Порта кон длабочините на умот
Кога се зборува за хипнозата најчесто помислуваме на безчувствителни лица, со ладни и вкочанети погледи,  подготвени да сторат нешто за кое ги „програмирал“ некој лош чичко. Тоа е погрешното светло за хипнозата. Така е бидејќи претставувањето на оваа техника најчесто се среќавало во книги за вештерки или самовили, но... Повеќе
ВИТЕЗИ; Јунаци од Средниот век
Витештвото е културолошка појава карактеристична за Средниот век. Во тоа време, теоретски, секој имал право и можност да стане витез, но праксата покажувала нешто друго. Во почетокот витезите се барале помеѓу најдобрите војници, а статусот – витез можело да се добие дури кога кандидатот ќе поминел одредено образование. Тоа... Повеќе
Во Јапонија започна познатиот фестивал со фигури од мраз
Во градот Сапоро, северна Јапонија; деновите е отворен најголемиот фестивал на снегот. Тој ќе трае 8 дена, а  ќе бидат претставени околу 200 џиновски скулптури од снег и мраз. Организаторите очекуваат фестивалот, кој е меѓу најважните настани во земјата, да го посетат околу 2 милиони посетители од целиот свет.... Повеќе
Мрачната тајна на знакот „Холивуд“ во Лос Анџелес
Знакот „Холивуд“, на ритчето над Лос Анџелес, е поставен уште во 1923 година, како реклама за градежни активности кои тој период се одвивале во регионот. Најчесто во филмовите со деструктивна содржина токму тој знак страда меѓу првите елементи од урбаната инфраструктура. Знакот е препознатлив и познат во целиот свет.... Повеќе
Каде би излегле ако ископаме бунар до другиот крај на Светот?
Деновиве добивме интересно прашање: каде би излегле ако ископаме извонредно длабок вертикален бунар на некое место во Македонија? Одговорот на ова прашање е релативно едноставен. Со оглед на тоа што Земјата има приближно топчеста форма, замислениот бунар би излегол на спротивниот крај на топката, односно за разлика од 180°.... Повеќе
Занимливости и факти за најважната споредна работа во светот
Фудбалот е моментално најпопуларниот спорт во светот. За овој спорт често се вели дека е најважната споредна работа во светот. Занимливости и факти кои не сте ги знаеле за овој спорт: Најраните податоци за игри со топка се забележани околу 200 год. пр. н.е. во Кина, каде што постоела игра... Повеќе
БЕРМУДСКИ ТРИАГОЛНИК; работ на непознатиот свет
Секој што летал или пловел од Европа кон Америка, барем во еден момент од патувањето се замислил дали минува преку Бермудскиот триаголник и дали има вистина во приказните за тој мистериозен дел од Светот. Подрачјето зафаќа површина од 11.400 квадратни километри, од југот на Флорида до Порторико, северно од... Повеќе
ТАЈНАТА НА ЕРМИТАЖ; Будните чувари на мрачните ходници
Познатиот музеј Ермитаж, во рускиот град Санкт Петерсбург, е една од најголемите, најстарите и најважните уметнички галерии и музеи во човечката историја и култура. Неговите огромни збирки се изложени во шест згради. Главна зграда е Зимскиот дворец, кој некогаш бил престижна резиденција на руските цареви. Бил основан во 1754... Повеќе
Наш избор:
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.