(ВИДЕО) Портокалови алигатори во делови на САД
Два алигатора со портокалова боја деновиве ги изненадија жителите на Јужна Каролина. Забележани се на брегот на езерцето Блафтон и веќе ги испровоцираа првите коментари околу тоа што би можело да се случува со нив. Едни велеа дека се потурени со боја, а други дека можеби се албино алигатори,... Повеќе
Легенда за Кинеската нова година и за црвената боја
Од лампионите до ковертите и фенерчињата, црвената боја е сеприсутна во кинеското општество, посебно за време на одбележувањето на Кинеската нова година. Во продолжение дознајте зошто токму оваа боја е толку омилена меѓу Кинезите и запознајте се со создавањето на нејзината употреба за време на празниците. Легендата вели дека... Повеќе
Откриле сад стар 800 години и семки во него; Ги посадиле и следувало изненадување
Во 2015 година група археолози во еден археолошки резерват во американската сојузна држава Висконсин, постигнале едно мало, но мошне интересно откритие. Ископале мал необичен глинен сад стар повеќе од 800 години. Иако предметот, сам по себе, е интересно откритие, она што било внатре му дало уште поголема вредност –... Повеќе
ПОГЛЕД ВО ТИГРОВОТО ГНЕЗДО, Манастирот Тацканг во Бутан
Паро Такцанг, познат и како Тигрово гнездо, се наоѓа на самиот срт на огромна планина и буквално виси на 900 метри над долината Паро, во кралството Бутан, на азискиот континент. Претставува најголема туристичка атракција во земјата до која може да стигнат само најхрабрите. Надморската височина на која што е... Повеќе
ОСТРОВ каде што сите носат ГАС-МАСКИ
Сторијата почнува во 2000 – та година, на островот Мијакеџима. Јапонски остров кадешто зборот „катастрофа“ е буквално секојдневие. Тој е дел од вулканскиот архипелаг Изу, сместен во Ѓаволското море и секојдневно изложен на земјотреси и вулкански ерупции. Само во минатиот век таму се случиле шест ерупции, а најсериозната во... Повеќе
Зошто 1 април е ден на шегата?
Зошто токму првиот ден на април? Зошто шега? На што се смеат луѓето? На овие и уште по некои прашања одговорите ќе ги пронајдете во текстот што следи. Симболиката на први април Во 16 век во Франција како почеток на новата година се земал први април. Се славело насекаде,... Повеќе
Судиите секогаш го кршат перото кога ќе донесат СМРТНА ПРЕСУДА, еве зошто…
Смртната казна секогаш е тешка и ретка во демократските општества, но во некои земји реално постои. Се искажува само на екстремни криминалци кога нема простор за никакво друго решение. А, кога тоа ќе се случи, судијата го крши перото за пишување! Овој чин е повеќе симболичен и нема никаква... Повеќе
ИЗГУБЕНИ БОГАТСТВА по кои светот се уште трага
Веројатно како мали пред зградите сте играле потрага по загубено богатство, но ова понекогаш не е само детска игра. Многу возрасни и ден денес се впуштаат во потрага по некое загубено богатство…, за кои често пати и не се знае дали навистина постоело. Понекогаш таквите експедиции завршуваат со успех,... Повеќе
ФОТО: Шума преполна со стари АВТОМОБИЛИ
Една шума во близина на местото Шатилион, во Белгија, речиси 70 години била дом на стари напуштени автомобили од 40-тите години на минатиот век. Местото е веќе исчистено, но пред властите да ја започнат акцијата, фотографот Тео ван Вилет ја посетил и направил неколку интересни фотографии од оваа автомобилска... Повеќе
Јанар Даг, „Планината што вечно гори“
Сместен на полуостровот Абшерон, 25 километри североисточно од главниот град на Азербејџан, Баку, Јанар Даг, познат и како „Планината што гори“, е голем рид на чиј врв има џеб од природен гас што со децении постојано гори. Поточно, никој и не се сеќава дека планината некогаш не горела! Пламенот... Повеќе
Наш избор:
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.