ФОТО: Сте слушнале ли за шарените каменчиња од езерото Мекдоналд?
Во националниот парк Глациер, во САД, има повеќе од 700 езера со кристално чиста вода. Нивните ниски температури спречуваат развој на планктони, па низ длабочините на езерата воопшто не е тешко да се забележат деталите на дното. Една од највпечатливите детали на некои од овие езера е присуството на... Повеќе
Ова е првиот подводен музеј во Европа (ВИДЕО)
Зачекорете во „Атлантико“, првиот подводен музеј во Европа. Се наоѓа на длабочина од 15 метри, во близина на бреговите на Канарските острови. Во него има 12 инсталации и повеќе од 300 уметнички експонати. Секоја од нив има различна тематика, а сите се дело на британскиот уметник, Џејсон Тејлор. Повеќе
ПЕПЕЛАШКА не е само сказна, девојката навистина ПОСТОЕЛА!?
„Пепелашка“, е приказна која на свој начин ја имаат прераскажано многу писатели. Сепак, најпозната е онаа на Французинот Шарл Перо, објавена далечната 1697 година. Но, таа приказна, за несреќната девојка и нејзината средба со принцот, била позната уште многу години претходно. Поточно, за неа се знаело уште пред безмалку... Повеќе
Најопасната градина на светот; царство на смртоносните растенија
Во англискиот округ Нортамберленд се наоѓа една прекрасна живописна градина на чиј влез стои натпис: „Овие растенија може да убијат“! Градината се состои од стотина различни видови опасни растенија и смртно отровни билки, меѓу кои не смее никој да се движи без водич. Се што е поврзано со оваа... Повеќе
ДОКАЖАНО; Првобитниот човек користел пеницилин и аспирин!
Група научници од Австралија кои се занмавале со истражување на животот на неандерталците, со анализа на забните наслаги од примероци пронајдени на територијата на Белгија и Шпанија, дошле до мошне интересен заклучок. По се изгледа, во тоа време се користел аспирин! Во скаменетите остатоци храна, задржана на забите биле... Повеќе
НИ ТРЕВА НЕ РАСТЕ! Ова се 10 најотровни места на нашата планета
Кога во 2011 година нуклеарната централа во јапонскиот округ Фукушима, беше оштетена од силен земјотрес и цунами, свеста за опасноста од радијација повторно се актуелизираше. Но и покрај тоа, многумина не се воопшто свесни колку е впрочем нашата планета загадена од радиоактивни матеијали. Во продолжение погледнете кои места на... Повеќе
ДА СЕ НАЕЖИШ..! Вака звучел крволочниот “T – Rex”
Често прикажуван како еден од најопасните крволочни диносауруси, T-рекс е екранизиран безброј пати, а покрај застрашувачкиот изглед, крвта во вените ја заледуваше и неговиот крик. Меѓутоа, палеонтолозите сега веруваат дека ова животно ни приближно не звучело како што досега се претпоставувало. Поаѓајќи од фактот дека ова е еден од... Повеќе
ПОЛИЦИЈА…! Има БОМБА во бавчата!
Неодамна еден пензионер од германскиот град Карлсруе, во бавчата ископал нешто што потсеќало на граната. – Големо, црно и тешко…мора да е заостаната од Втората светска војна, си помислил тој. За’рѓана и подготвена во секој момент да експлодира! Се исплашил и повикал полиција. За кратко време специјалните единици го... Повеќе
Комарците ќе не вакцинираат против МАЛАРИЈА?
И покрај повеќегодишните напори и посветено работење, вакцина против болеста маларија се уште не е направена. Иако веќе има 20 – тина експериментални примероци, сите се во фаза на испитување. Секоја од нив на различни начини треба да го спречи развојот на предизвикувачот на маларијата, кој се наоѓа во... Повеќе
(ВИДЕО) Со овие зрна кафето останува топло неколку часа
Ако сакате вашето кафе, млеко или чај, да останат топли и по неколку часа ќе ве израдува веста дека група американски научници создадоа метални зрна кои го овозможуваат токму тоа. Според зборовите на експертите, зрната наречени “Coffee Joulies”, овозможуваат пијалокот да остане топол цели пет часа. Но, тоа не... Повеќе
Наш избор:
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.