АТЛАНТИДА; Сказна за потонатиот континент
Атлантида…, голем митски остров за првпат споменат од старогрчкиот филозоф, Платон во своите дијалози „Тимај“ и „Ктирон“, напишани околу 360 година п.н.е. Според него, Атлантида била поморска сила која се протегала од другата страна на Херкуловите столбови (Гибралтар) и која покорила многу делови од западна Европа и од Африка,... Повеќе
БЕРМУДСКИ ТРИАГОЛНИК; работ на непознатиот свет
Секој што летал или пловел од Европа кон Америка, барем во еден момент од патувањето се замислил дали минува преку Бермудскиот триаголник и дали има вистина во приказните за тој мистериозен дел од Светот. Подрачјето зафаќа површина од 11.400 квадратни километри, од југот на Флорида до Порторико, северно од... Повеќе
СРЕДНОВЕКОВНА АРХИТЕКТУРА: Неуништливите ѕидини на Каркасон
Веројатно веќе имате слушнато за друштвената игра „Каркасон“, а можеби веќе и сте ја играле. Но, дали знаете дека инспирацијата за создавње на оваа интересна игра бил токму овој најголем град – тврдина во Европа? Ова необично место се наоѓа во Франција, а станува збор за еден од најсочуваните... Повеќе
ЏИНОВИ од Каменото време
Иако во околината на Рим има многу археолошки наоѓалишта, на едно од нив, од пред неколку години му се дава поголемо значење. Во долината Поледрара ди Чекани, северно од италијанската престолнина, заврши деталното истражување на една од масовните гробници на слонови. Исклучително добро сочуваните скелети и коски, кои датираат... Повеќе
ЕЛ ДОРАДО; Легендата за „Златниот град“
Елдорадо е легенда што потекнува од јужноамериканските Индијанци. Според усното предание Елдорадо е предел со огромно богатство во злато. Како таков бил главна цел на шпанските конквистадори (освојувачи) во 15 и 16 век. Сѐ започнало кога Шпанците во 1532 година го освоиле царството на Инките во Перу и откриле... Повеќе
ТАЈНАТА НА ЕРМИТАЖ; Будните чувари на мрачните ходници
Познатиот музеј Ермитаж, во рускиот град Санкт Петерсбург, е една од најголемите, најстарите и најважните уметнички галерии и музеи во човечката историја и култура. Неговите огромни збирки се изложени во шест згради. Главна зграда е Зимскиот дворец, кој некогаш бил престижна резиденција на руските цареви. Бил основан во 1754... Повеќе
СОЗДАДЕНО ВО ВИОРОТ НА ВОЈНАТА! Го знаете ли НАЦИСТИЧКОТО минато на „Фанта“?
Со повеќе од 100 вкусови, Фанта е еден од најпопуларните газирани безалкохолни пијалоци со овошен вкус во светот. Иако денес го произведува компанијата Кока Кола, тој всушност бил создаден во нацистичка Германија. Компанијата Кока Кола пристигнало во Германија во 1929 година. Реј Пауверс, доселеник од Америка почнал да полни... Повеќе
Го копираше и Дизни, СЕГОВИЈА, градот на најубавите бајки
Најпознатиот град во шпанската покраина Кастилја, Сеговија, е местото кое беше едно од фаворитите да стане европски град на културата за 2016 година. Има и зошто. Ако за момент погледнете, неговата архитектура веднаш ќе ве однесе во некое друго време, далеку од секојдневните грижи и стресот на модерното живеење.... Повеќе
Наш избор:
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.