РЕВОЛУЦИЈА ВО МЕДИЦИНАТА: 3Д печатачи ќе произведуваат органи за трансплантација
Руската компанија „3D Bioprinting solutions“, планира до 2030 година да направи биолошки пешатач кој би можел да отпечати човечки бубрек за трансплантација. Научниците имаат основа за вакви оптимистички прогнози. Пред две години со новата технологија беше отпечатена штитна жлезда која што успешно е пресадена кај глушец. Био-печатењето е технологија... Повеќе
Кога инженерите грешат; УКРАИНСКАТА ХИРОШИМА
Доцна во ноќта, на 25 април 1986 година, група инженери и техничари започнуваат безбедносна проверка на реакторот број 4 во електраната „Ленин“. Нуклеарната централа е лоцирана на околу 130 километри северно од украинската престолнина, Киев, на околу 20 километри јужно од границата со Белорусија, во гратчето Припјат, недалеку од... Повеќе
ЏИНОВИ од Каменото време
Иако во околината на Рим има многу археолошки наоѓалишта, на едно од нив, од пред неколку години му се дава поголемо значење. Во долината Поледрара ди Чекани, северно од италијанската престолнина, заврши деталното истражување на една од масовните гробници на слонови. Исклучително добро сочуваните скелети и коски, кои датираат... Повеќе
ИСТРЕЛ ВО ТЕАТАРОТ; Атентатот на Абрахам Линколн
Откако ја испил и последната голтка виски, во кафе-барот „Талтавулс“, Џон Вилкис Бут, околу 22:00 часот влегол во Фордовиот театар во Вашингтон. Се качил по скалите и тргнал низ ходникот кон претседателската ложа. Пред вратата нема стража, а дежурниот полицаец, Џорџ Паркер, заминал на еден пијалок во локалното бифе.... Повеќе
Наш избор:
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.