(ВИДЕО) Морски змејови на брегот на Тексас, може да бидат опасни!
На плажите на островот Падре, во американската сојузна држава Тексас, деновиве се регистрирани ретки суштества наречени „сини змејови“. Иако нивното име би можело да асоцира на големи летечки суштества кои испуштаат оган, станува збор за морски суштества од видот glaucus atlanticus коишто достигнуваат големина од само три сантиметри. Биолозите ... Read more
Откриен животински вид кој живее без да дише, научниците збунети!
Новоидентификуван паразит ги збуни научниците откако се утврди дека живее без да дише. Станува збор за видот Henneguya salminicola, кој паразитира на телото на некои видови риби. Воедно, ова е прв вид на нашата планета за кој е докажано дека не само што не дише, туку воопшто нема органели... Read more
Човечко срце според лист од спанаќ
Нова студија објавена во списанието Biomaterials понуди нов начин како да се подобри системот за циркулација на крвта, што со години беше препрека за ткивниот инженеринг. Иако научниците успеваа во лабораторија, со 3-Д печатач, да направат човечки ткива, тие беа без идеја како да ги распоредат малите крвни садови,... Read more
Дали рибите може да се препознаат во огледало?
Една неодамнешна студија спроведена од страна на тим на научници од јапонскиот универзитет Осака и германскиот институт Макс Планк го разубедија нашето неодамнешно познавање на когнитивните способности на рибите. Имено, препознавањето на својот лик во огледалото е нешто што во животинскиот свет само цицачите и птиците го можат. Сепак, малите риби чистачи... Read more
(ВИДЕО) Што ќе се случи ако на Земјата снема кислород на пет секунди?
На прв поглед се чини дека за 5 секунди може да се издржи било што, но всушност толку време без овој важен хемиски елемент на Земјата може да предизвика хаос. Избираме 5 од повеќето шокантни работи: 1. Сите кои во моментот се сончаат на плажа ќе добијат изгореници, бидејќи кислородот... Read more
Откриле сад стар 800 години и семки во него; Ги посадиле и следувало изненадување
Во 2015 година група археолози во еден археолошки резерват во американската сојузна држава Висконсин, постигнале едно мало, но мошне интересно откритие. Ископале мал необичен глинен сад стар повеќе од 800 години. Иако предметот, сам по себе, е интересно откритие, она што било внатре му дало уште поголема вредност –... Read more
КАКО СЛУШАМЕ? Сетило за слух – УВО
Увото е орган за слух и за одржување на рамнотежата. Составено е од три дела: надворешно, средно и внатрешно уво. Надворешното го сочинуваат ушната школка и ушниот канал. Тоа ги собира звуците од околината и ги пренесува до ушното тапанче, коешто се наоѓа на внатрешниот крај на ушниот канал.... Read more
Ова е единственото бесмртно животно на нашата планета (ВИДЕО)
Вистински феномен на природата! Медуза која што не старее и не умира! Веќе стана предметна истражување на научниците кои сметаат дека таа го крие еликсирот на вечната младост. Ова животно не може да умре од старост, бидејќи воопшто не старее, а токму тоа е тајната која најмногу ги интересира... Read more
Комарците ќе не вакцинираат против МАЛАРИЈА?
И покрај повеќегодишните напори и посветено работење, вакцина против болеста маларија се уште не е направена. Иако веќе има 20 – тина експериментални примероци, сите се во фаза на испитување. Секоја од нив на различни начини треба да го спречи развојот на предизвикувачот на маларијата, кој се наоѓа во... Read more
Овие оси си имаат природни соларни плочи
Ако идејата за авион на соларен погон е се уште далеку од остварлива, природата до ова решение дошла уште многу одамна. Имено, видот оси – vespa orientalis, на себе има вистинска фото-волтажна плоча за производство на електрична енергија. До ова откритие дојде еден израелски тим научници, од институтот во... Read more
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.