(ВИДЕО) Најопасната играчка на светот, нуклеарен сет со ураниум!
Една од најконтроверзните и најопасни играчки досега, “Atomic Energy Lab Kit”, овозможувала на децата да експериментираат со ураниум. Иако била едукативна, оваа играчка истовремено била и радиоактивна. За среќа, била во продажба само неколку години. Темата за атомската енергија кон средината на 20 век доживувала вистински „бум“. Споменатата компанија... Повеќе
ОДИ КАКО ПОДМАЧКАНО; Што е тоа сила на триење?
Сте се запрашале ли некогаш зошто толку лесно се лизгаме кога ќе згазнеме на мраз? Или пак, зошто книгата набрзо ќе запре ако ја турнеме по површината на масата? – Тоа е така бидејќи на неа делувала некоја сила која што не дозволила да се лизга подолго. Станува збор... Повеќе
Оваа сијалица свети цели 117 години!
„Стогодишното светло“, свети без прекини уште од далечната 1901 година. Се наоѓа во противпожарната станица во градот Ливерморо, во северниот дел на американската сојузна држава, Калифорнија. За својата долговечност сијалицата веќе е запишана во Гинисовата книга на рекорди. За да ја видат оваа чудесна сијалица, којашто со својата истрајност... Повеќе
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.