(ВИДЕО) Најопасната играчка на светот, нуклеарен сет со ураниум!
Една од најконтроверзните и најопасни играчки досега, “Atomic Energy Lab Kit”, овозможувала на децата да експериментираат со ураниум. Иако била едукативна, оваа играчка истовремено била и радиоактивна. За среќа, била во продажба само неколку години. Темата за атомската енергија кон средината на 20 век доживувала вистински „бум“. Споменатата компанија... Read more
НИ ТРЕВА НЕ РАСТЕ! Ова се 10 најотровни места на нашата планета
Кога во 2011 година нуклеарната централа во јапонскиот округ Фукушима, беше оштетена од силен земјотрес и цунами, свеста за опасноста од радијација повторно се актуелизираше. Но и покрај тоа, многумина не се воопшто свесни колку е впрочем нашата планета загадена од радиоактивни матеијали. Во продолжение погледнете кои места на... Read more
Кога инженерите грешат; УКРАИНСКАТА ХИРОШИМА
Доцна во ноќта, на 25 април 1986 година, група инженери и техничари започнуваат безбедносна проверка на реакторот број 4 во електраната „Ленин“. Нуклеарната централа е лоцирана на околу 130 километри северно од украинската престолнина, Киев, на околу 20 километри јужно од границата со Белорусија, во гратчето Припјат, недалеку од... Read more
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.