Дали ќе паѓа снег на Божик? (годишни времња #2)

На час Јул 22, 2020

Да повториме: Земјата е наклонета на нејзината оска додека се врти и орбитира околу Сонцето. Кога една страна не земјата е наклонета кон Сонцето, тогаш е лето на таа половина на Земјата, додека, пак, на другата страна е зима.... Повеќе

Неколку необични растенија

Природни светски чуда Јун 19, 2020

Светот на растенијата е чудесен. Во него се содржани најголемите и најстарите живи суштества,... Повеќе

Како настанала касичката во форма на прасе?

Дали знаете... Јун 8, 2020

Уште од најмала возраст првата слика што ни се појавува во мислите кога ќе... Повеќе

(ВИДЕО) Морски змејови на брегот на Тексас, може да бидат опасни!

Животинско царство Мај 15, 2020

На плажите на островот Падре, во американската сојузна држава Тексас, деновиве се регистрирани ретки... Повеќе

Откриен животински вид кој живее без да дише, научниците збунети!

Животинско царство Мар 3, 2020

Новоидентификуван паразит ги збуни научниците откако се утврди дека живее без да дише. Станува... Повеќе

Технологии предвидени од писателот Жил Верн
Францускиот писател Жил Верн во деветнаесеттиот век ги напиша епските дела како „Околу светот за 80 дена“, „Патување во...
(ВИДЕО) Најстуденото место на светот, училиштето затвора само ако е постудено од – 50!
Дали е тоа Јелоунајф во Канада, каде смрзнувачките ветрови редовно ја држат температурата под -30 Целзиусови степени? Или е...
(ВИДЕО) Зошто езерото Хилиер во Австралија има розова боја?
Понекогаш за да добиеме одговор на прашањата за природата треба да се потсетиме колку нашата планета е необична. Соленото...
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.