За првпат научно објаснето мистериозното „квантно сетило“ за ориентација на птиците
Гледањето на нашиот свет низ очите на птица преселница би било восхитувачко искуство. Научниците одамна веруваат дека нешто „посебно“ во нивниот систем им овозможува да го „видат“ магнетното поле на нашата планета. Трик на природата што им помага прецизно да се движат на огромни растојанија. Конечно, за првпат досега,... Read more
Истражување, младенчињата на Мегалодонот меѓусебе се јаделе уште во телото на мајката!
Мегалодон, најголемиот вид ајкула што некогаш постоел во историјата на Земјата, веројатно имал некаков грозоморен метод за почеток на животот, сметаат научниците. Според новото истражување, младенчињата од ајкулата Мегалодон (Otodus megalodon), кои кога се раѓаат се поголеми од возрасен човек, сугерира дека тие се раѓаат живи и оти во... Read more
По 40 години китовите се вратија во северните мориња
Мрачната историја на китоловството довела многу видови до работ на истребување, дури и во оддалечените води на Северниот и Јужниот Пол. Само околу Антарктикот биле убиени над 1,3 милиони китови за само 70 години. Оваа индустриска жетва целосно уништила многу популации на големи китови во Јужниот Океан. Но, скоро... Read more
Истражување: Делови од дождовните шуми на Амазон би можело да исчезнат до 2026 година!
Фатени помеѓу рапидното проширување на употребата на ресурсите, но и пожарите што ги поттикнуваат климатските промени, иднината на дождовната шума во Амазон и зачудувачката низа животи кои живеат  во нив, се сериозно загрозени. Во новиот извештај за Животна средина: Наука и политика за одржлив развој, геологот Роберт Туви Вокер од... Read more
Во 1110 година Месечината исчезнала од небото! Конечно знаеме зошто
Пред скоро еден милениум, се случил голем пресврт во атмосферата на Земјата: огромен облак од честички богати со сулфур се појавил во стратосферата, затемнувајќи го небото со месеци или дури со години, пред на крајот да падне на површината на нашата планета. Знаеме дека овој настан навистина се случил... Read more
Британски тим развива нов вид третман за превенција од ковид-19
Научниците во Велика Британија штотуку ги регрутираа првите учесници кои ќе бидат дел од новата долготрајна студија за антитела против коронавирусот. Ако третманот е ефикасен, тој може да им даде заштита на оние кои веќе биле изложени на вирусот САРС-КоВ-2. „Знаеме дека комбинација на антитела може да го неутрализира... Read more
Може да спаси живот! Дали знаете зошто некои пенкала имаат отвор на капачето?
Обично науката е поврзана со големите мисли и идеи што го оптиваруваат разумот. Како на пример онаа  дека нашиот Универзум можеби е огромен холограм или дека ние всушност откривме гравитациони бранови од судири на неутронски ѕвезди. Или дека можеби всушност немаме толку слободна волја како што мислиме … Тоа... Read more
„Ловците на вонземјани“ открија мистериозен радио-сигнал од соседниот сончев систем
Астрономите кои ловат радио сигнали од вонземски цивилизации откриле „интригантен сигнал“ од правецот на Проксима Кентаури, најблискиот ѕвезден систем до Сонцето, објави „Гардијан“. Истражувачите сè уште подготвуваат официјално објаснување за сознанието, а податоците во целост не се објавени во јавноста. Како што наведува весникот, сигналот е, наводно, сигнал од... Read more
Пајакови нишки како хируршки конец
Пајаковата мрежа се смета за чудо во животинскиот свет, а свилата што ја создаваат за најцврста и најеластична материја на светот. Пајаците имаат 6 различни жлезди на телото кои произведуваат различни видови нишки. Тие се со дебелина од само 0,0004 мм, а се посилни од челични со иста дебелина.... Read more
Постоел пред 100 милиони години! Неверојатен цвет од времето на диносаурусите
Понекогаш не знаеме што имаме сè додека не исчезне. Valviloculus pleristaminis претставува совршен пример за тоа. Научниците неодамна го идентификуваа овој мистериозен, изумрен цвет. Некогаш цветал во периодот Креда. Цветна реликвија од минато време, зачувана во килибар, кој застанал пред времето уште кога диносаурусите сè уште шетале на Земјата.... Read more
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.