Како настанала касичката во форма на прасе?
Уште од најмала возраст првата слика што ни се појавува во мислите кога ќе се спомене штедна касичка е розовото прасенце со отвор за парички на грбот. Веројатно неа сме ја имале повеќето од нас, но дали некогаш сте се запрашале од каде е идејата, штедната касичка да има... Повеќе
Ги знаете ли седумте тајни на Таџ Махал?
Ремек делото на архитектурата и еден од најголемите споменици посветен на вечната љубов, со векови е обвиткан со бројни мистерии, за кои туристите воопшто и не се досетуваат. Еве некои од нив…  Мавзолејот во Агра е најпознатиот споменик во Индија кој го изградил могулскиот цар Шах Џахан во периодот... Повеќе
Како кактусот живее без вода?
Кактусите се високи и претежно бодликави растенија кои припаѓаат на семејството Cactaceae и одлично се противат на сушата. Овие растенија складираат вода во нивните плодови, стебла или корени. Секое растение кое расте во пустина е присилено да се навикне на живот без вода или пак живот со многу малку... Повеќе
(ВИДЕО) Што ќе се случи ако на Земјата снема кислород на пет секунди?
На прв поглед се чини дека за 5 секунди може да се издржи било што, но всушност толку време без овој важен хемиски елемент на Земјата може да предизвика хаос. Избираме 5 од повеќето шокантни работи: 1. Сите кои во моментот се сончаат на плажа ќе добијат изгореници, бидејќи кислородот... Повеќе
Како студеното време предизвикува настинка?
Ако сакате да се заштитите од настинките во зима, тогаш ќе треба да си го покриете носот. Наодите од едно истражување направено на Универзитетот „Јеил“ покажуваат дека вирусот што ја предизвикува настинката може многу поефикасно да се размножува во поладна средина, како што е носната празнина, отколку во внатрешнота на телото.... Повеќе
Сите ги сакаме, но дали ја знаете приказната за Fisherman’s Friend?
Денес овие бонбони се познат светски бренд, но „пријателот на рибарите“ има долга историја и интересна приказна… Fisherman’s Friend се појавиле во 1865 година во Западниот брег на Англија. Младиот фармацевт Џејмс Лофтхаус, покрај многуте ефикасни лекови кои ги имал создадено, најголем успех достигнал со создавањето на една лековита течност... Повеќе
Копнен сообраќај/железнички сообраќај
Возовите се движат на шини и пренесуваат луѓе или разни стоки од едно место на друго место по пат на копно. Тие се поевтин вид на транспорт од автомобилите и толку многу не ја загадуваат околината. Многу луѓе ги користат возовите за да патуваат или за да втасаат до... Повеќе
Што покажуваат налепниците на овошјето и зеленчукот?
Често пати се случува на овошјето или на зеленчукот на пазарите или во трговските центри да забележиме налепници со разни заштитни знаци и декларации. Додека едните ги означуваат брендовите на компаниите коишто ги произведуваат, другите се исклучително важни за проценка на квалитетот на производот. Имено, ако на плодовите или... Повеќе
Кој го измислил чадорот и зошто во минатото го користеле само жени?
Есента е годишно време кое вообичаено се карактеризира со врнежливи денови, поради што често се дружиме со чадорот. За некои од нас, чадорите се само алатка која помага да не накиснеме на дождот, за други пак тоа е важен моден додаток. Како и да е, има интересни факти врзани... Повеќе
Што впрочем откри НАСА на Марс?
Роверот на НАСА, „Кјуриозити“, кој веќе шест години ја истражува површината на планетата Марс, неодамна до аналитичкиот центар на Американската агенција за вселенски истражувања испратил податоци коишто покажуваат дека на Црвената планета постојат траги од органски молекули, односно од основните компоненти од кои се составени живите организми. Станува збор... Повеќе
Наш избор:
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.