Дали ги знаете загрозените животни?
Светот е преполн со многу луѓе. Тие градат нов градови и патишта и за таа цел ги сечат шумите и ги сушат мочуриштата каде што живеат животните. Копното, воздухот и водата се загадуваат. Многу животни тешко можат да ги преживеат овие промени. На некои од нив, дури им се... Повеќе
Технологии предвидени од писателот Жил Верн
Францускиот писател Жил Верн во деветнаесеттиот век ги напиша епските дела како „Околу светот за 80 дена“, „Патување во центарот на Земјата“, како и „Дваесет илјади милји под морето“. Во овие дела тој споменува апарати, направи и возила кои не можеле ниту да се замислат во тоа време, па... Повеќе
(ВИДЕО) Најстуденото место на светот, училиштето затвора само ако е постудено од – 50!
Дали е тоа Јелоунајф во Канада, каде смрзнувачките ветрови редовно ја држат температурата под -30 Целзиусови степени? Или е Уланбатор во Моголија, каде почвата мора прво да биде одмрзната пред да се изврши погреб? Или пак, е тоа Јакутск во Русија, каде само на неколку вида авиони им е... Повеќе
(ВИДЕО) Зошто езерото Хилиер во Австралија има розова боја?
Понекогаш за да добиеме одговор на прашањата за природата треба да се потсетиме колку нашата планета е необична. Соленото езеро Хилиер кое се наоѓа на островот Мидл на западот во Австралија не е единственото розово езеро на светот, но секако најдолго го задржа вниманието на научниците. Иако појавата на розова боја... Повеќе
(ВИДЕО) Најопасната играчка на светот, нуклеарен сет со ураниум!
Една од најконтроверзните и најопасни играчки досега, “Atomic Energy Lab Kit”, овозможувала на децата да експериментираат со ураниум. Иако била едукативна, оваа играчка истовремено била и радиоактивна. За среќа, била во продажба само неколку години. Темата за атомската енергија кон средината на 20 век доживувала вистински „бум“. Споменатата компанија... Повеќе
(ВИДЕО) Секое суштество има право на живот, конструирана инвалидска количка за риби
Иако повеќето од нас рибите не би можеле да ги замислиме како домашни миленици, споредувајќи ги со бушавите и меки четвороножни палавковци, што постојано сакаат да се мазат, има и такви кои би сториле сѐ за своите миленици од аквариумот. Еден од нив е модниот дизајнер, Хенри Ким, кој... Повеќе
Зошто се вели дека детелината со четири листови носи среќа?
Митот за детелината со четири листови е распространет насекаде низ светот, а потекнува од ирската култура. Четирилисната детелина и денес е традиционален ирски симбол. Уште од многу одамна, речиси кај сите народи, пронаоѓањето на детелина со четири листови се смета за среќно, но зошто? Во светот постојат околу 300... Повеќе
Сите ги сакаме, но дали ја знаете приказната за Fisherman’s Friend?
Денес овие бонбони се познат светски бренд, но „пријателот на рибарите“ има долга историја и интересна приказна… Fisherman’s Friend се појавиле во 1865 година во Западниот брег на Англија. Младиот фармацевт Џејмс Лофтхаус, покрај многуте ефикасни лекови кои ги имал создадено, најголем успех достигнал со создавањето на една лековита течност... Повеќе
Медуза, еден од најстарите жители на нашата планета
Научниците сметаат дека животот започнал во океаните пред околу 3,5 милијарди години. Некои морски суштества еволуирале (развивале) и се преселиле да живеат на копно. Но, многу суштества останале да живат во морињатаи океаните. Некои видови морски животни, како што е, на пример, медузата пливала во морињата и океаните милиони... Повеќе
Струја од чоколадо! Гана конструира електроцентрали на какао
Универзитетот во Нотингем, Велика Британија, ќе финансира конструирање на генераторски систем во Гана, кој лушпите од какао ќе ги претвора во био-гориво, пренесува „Инхабитат“. Иницијативата е поведена од група изтражувачи од Гана, која е еден од најголемите производители на какао. Ако овој начин, со употреба на „зелено“ гориво, се... Повеќе
Наш избор:
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.