Дали ќе паѓа снег на Божик? (годишни времња #2)
Да повториме: Земјата е наклонета на нејзината оска додека се врти и орбитира околу Сонцето. Кога една страна не земјата е наклонета кон Сонцето, тогаш е лето на таа половина на Земјата, додека, пак, на другата страна е зима. Напролет, времето се затоплува и растенијата започнуваат да растат.  Лете,... Повеќе
Од кога луѓето почнале да користат скии?
Можеби мислите дека скијањето е модерен спорт, но историските докази велат поинаку. Тоа е всушност еден од најстарите начини на патување кои ги практикувал човекот. Некои историчари пронашле древни цртежи кои прикажуваат луѓе на скии. Тие тврдат дека скијањето постоело уште во каменото време. Многу години пред Новата ера... Повеќе
Алхемијата – празноверие, волшепство или наука?
Дали некогаш сте посакале да кренете камче од земјата и да го претворите во злато или во дијамант? Ако сте еден од нив, не сте единствени. Луѓето имале такви желби уште од древните времиња. Се обидувале евтините метали, како живата и оловото, да ги претворат во злато и сребро.... Повеќе
Зошто часот трае точно 60 минути, а минутата 60 секунди?
Кој прв го подели денот на 24 часа, а часот на 60 минути? Многу историчари сметаат дека Египќаните се првата цивилизација што го поделила денот на помали делови. Првите сончеви часовници биле поставени само за следење на времето, но околу 1500 година п.н.е. Египќаните имале развиено напредни сончеви часовници. Прачка... Повеќе
Зошто листовите пожолтуваат во есен…интересната хемија на природата
Есента е период во кој природата се подготвува за зимскиот сон. Прекрасните бои, кои само ова годишно време може да ни ги подари се исто така резултат на тие подготовки за зимување. Но, иако сите им се восхитуваме на боите на есента ретко се запрашуваме што е тоа што... Повеќе
(ВИДЕО) Света Елена, последниот дом на Наполеон Бонапарта
До пред неколку месеци, малкумина имаа слушнато за островот Света Елена, еден од најоддалечените острови во светот. Се наоѓа на 2000 километри од Африка и е британска прекуморска територија каде може да се стигне со бродот Royal Mail, како и авионски од јужноафриканскиот град, Јоханесбург. Овој остров е означен... Повеќе
Човечко срце според лист од спанаќ
Нова студија објавена во списанието Biomaterials понуди нов начин како да се подобри системот за циркулација на крвта, што со години беше препрека за ткивниот инженеринг. Иако научниците успеваа во лабораторија, со 3-Д печатач, да направат човечки ткива, тие беа без идеја како да ги распоредат малите крвни садови,... Повеќе
МАГЛА УБИЕЦ; Мистериозна појава што однела 12.000 животи
Се спуштила на 5-ти декември 1952 година, а се кренала дури четири дена подоцна. За тоа време починале 12.000 луѓе, 150.000 завршиле во болница, а пцовисале илјадници животни. Со децении никој не можел да објасни што ја погодило британската престолнина. Одговорот е добиен неодамна, додека група научници го испитувале... Повеќе
ИСТОРИСКО НАСЛЕДСТВО; Стариот Рим и создавањето на модерниот свет
Во модерниот свет „Запад“ е термин со кој го означуваме географското подрачје на Европа и на Северна Америка што под влијание на римската и грчката култура, а потоа и со ренесансата и просветителството се развило во општество со заеднички историски, културолошки, верски и политички вредности. За едни синоим на... Повеќе
Вештачки лист што создава еколошко гориво
Пред неколку денови научниците претставија едно мошне интересно откритие кое, ако се усоврши, би можело да помогне во борба против загревањето на нашата планета, пренесува Science alert. Листот ослободува гас составен од мешавина на неколку гасови, меѓу кои и водород и јаглероден монооксид. Таквиот гас може да се користи... Повеќе
Наш избор:
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.