Дали рибите може да се препознаат во огледало?
Една неодамнешна студија спроведена од страна на тим на научници од јапонскиот универзитет Осака и германскиот институт Макс Планк го разубедија нашето неодамнешно познавање на когнитивните способности на рибите. Имено, препознавањето на својот лик во огледалото е нешто што во животинскиот свет само цицачите и птиците го можат. Сепак, малите риби чистачи... Повеќе
(ВИДЕО) Секое суштество има право на живот, конструирана инвалидска количка за риби
Иако повеќето од нас рибите не би можеле да ги замислиме како домашни миленици, споредувајќи ги со бушавите и меки четвороножни палавковци, што постојано сакаат да се мазат, има и такви кои би сториле сѐ за своите миленици од аквариумот. Еден од нив е модниот дизајнер, Хенри Ким, кој... Повеќе
Сѐ што треба да знаете; АКВАРИСТИКА
Сите многу добро знаеме колку децата ги сакаат животните. Уште од најмала возраст многу од нив покажуваат заинтересираност за домашнимиленичиња. Имајќи предвид дека често пати не сме во можност на детето да му овозможиме куче или маче, како идеално решение се наметнува набавка на аквариум. Иако со рипчињата не... Повеќе
Мамо, купи ми го НЕМО; Кој е симпатичниот жител на коралните гребени?
Рибата „кловн“ на акваристите и на биолозите им е позната под името Amphipirion percula, додека децата најчесто ја нарекуваат – „Немо“, според цртаниот филм во кој главен јунак е токму една ваква рипка. Единките од овој вид може да достигнат големина до осум сантиметри, а женките се двојно покрупни... Повеќе
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.