ФОТО: Селото на ПОПАЈ МОРНАРОТ навистина постои, на Малта
Селото на Попај Морнарот, познато уште и како Свитхевен, е забавен парк на Малта, уреден според легендарниот цртан филм. Селото првобитно не било наменето да служи за оваа цел, туку било изградено за потребите за снимање на филмот – Попај (1980). На локацијата се изградени повеќе од 20 дрвени... Повеќе
Го копираше и Дизни, СЕГОВИЈА, градот на најубавите бајки
Најпознатиот град во шпанската покраина Кастилја, Сеговија, е местото кое беше едно од фаворитите да стане европски град на културата за 2016 година. Има и зошто. Ако за момент погледнете, неговата архитектура веднаш ќе ве однесе во некое друго време, далеку од секојдневните грижи и стресот на модерното живеење.... Повеќе
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.